НАВІШУВАННЯ ЯРЛИКІВ: Ви наділяєте себе або інших негативними якостями. Приклад: «Я неприваблива», «Всі чоловіки зраджують».
НЕГАТИВНИЙ ФІЛЬТР: Ви фокусуєтесь на негативних факторах і майже не помічаєте позитивних. Приклад: «Йому завжди не подобається, як я готую».
НАДУЗАГАЛЬНЕННЯ: Ви робите глобальні висновки на засаді окремих випадків. Приклад: «Зі мною завжди так».
ДИХОТОМІЧНЕ (чорно-біле) МИСЛЕННЯ: Ви живете за принципом «все або нічого». Приклад: «Тільки дарма витратив час».
НАДОБОВ’ЯЗОК: Ви вважаєте, що відповідаєте за все, розглядаєте події з точки зору того, як має бути, а це ускладнює об’єктивне сприйняття ситуації. Приклад: «Я маю встигати все, бо інакше я погана дружина та мати».
Якщо ви помічаєте за собою подібні думки й реакції, спробуйте спочатку піддати їх сумніву, а потім знайти їм альтернативу. Після цього ваші відчуття та поведінка зміняться, і, як наслідок, стосунки. |
Чи помічали ви за собою здатність створити сварку з нічого, образитись, злякатись або розчаруватись без реальних на то причин?
Дуже часто такі реакції викликані помилками мислення та ментальними викривленнями. Давайте ж розберемо основні упередження, які ускладнюють нам життя.
ЧИТАННЯ ДУМОК: Ви припускаєте, що знаєте про думки вашого партнера, хоча не маєте на це достатньо підстав. Приклад: «Він зараз не хоче зі мною розмовляти».
НЕРЕАЛІСТИЧНІ ПОРІВНЯННЯ: Ви оцінюєте події та людей, орієнтуючись на ідеалістичні стандарти, тому завжди у вас є привід розчаруватись у собі. Приклад: «Моя подруга ніколи не свариться з чоловіком, завжди гарно виглядає, багато заробляє і в неї чудові діти».
КАТАСТРОФІЗАЦІЯ: Ви впевнені, що наслідки ваших передбачень настільки жахливі, що ви не зможете цього пережити. Приклад: «Якщо він мене зраджує, то я не справлюсь з цим».
ЗВИНУВАЧЕННЯ: Ви звикли вважати партнера джерелом всіх проблем й свого поганого стану. Приклад: «Якби він поводив себе інакше, то все було б добре».
ПЕРСОНАЛІЗАЦІЯ: Ви берете на себе всю відповідальність за негативні події. Приклад: «Тільки я зруйнував наш шлюб».
ПЕРЕДБАЧЕННЯ МАЙБУТНЬОГО: Ви передбачаєте негативні наслідки, не помічаючи ймовірності позитивних змін. Приклад: «З таким хлопцем мені ніколи не познайомитись», «Вона мені обов’язково відмовить».
ЗНЕЦІНЕННЯ ПОЗИТИВНОГО: Ви впевненні, що досягнення (ваші або інших) насправді нічого не варті. Приклад: «Жінка повинна бути уважною до чоловіка, тому, коли вона турботлива й ніжна зі мною - це нічого особливого не означає».